Poradnik Classroom - jak dołączyć do zajęć

Szczegóły

Poniżej krótki poradnik dla uczniów, w jaki sposób mogą dołączyć do zajęć w Google Classroom

Poradnik (.pdf)

Prezentacja programu Paint przygotowana przez uczennicę klasy 4

Szczegóły

Prezentacja dotycząca podstawowych narzędzi w programie Paint. Prezentacja wykonana przez uczennicę klasy 4B - Marię Skorupkę. Do obejrzenia TUTAJ.

Budowa komputera

Szczegóły

Strona internetowa dotycząca budowy komputera PC ---> Kliknij TUTAJ

JEDNOSTKI PAMIĘCI

Szczegóły

Technologia przechowywania danych na dyskach jest oparta o technikę cyfrową, która rozróżnia tylko dwa stany - stan "TAK" lub stan "NIE". Stanowi "TAK" możemy np. przypisać wartość "1" natomiast "NIE" wartość "0".
Zatem najmniejszą jednostka pamięci stanowi jeden zdolny do przechowywania wartość "0" lub "1".

Zapis złożony z ciągów bitów nazywa się:
w technice - zapisem cyfrowym;
w informatyce - zapisem binarnym;
w matematyce - zapisem dwójkowym.
Jednostka większą od bitu jest bajt.
Jest to ciąg leżących obok siebie ośmiu bitów, który stanowi kombinację stanu "TAK" czyli "1" i stanu "NIE" czyli "0".

Czytaj więcej...

System binarny

Szczegóły

System liczbowy - to inaczej zbiór reguł jednolitego zapisu i nazewnictwa liczb.

Do zapisywania liczb zawsze używa się pewnego skończonego zbioru znaków, zwanych cyframi (np. arabskimi lub rzymskimi), które jednak można zestawiać ze sobą na różne sposoby otrzymując nieskończoną liczbę kombinacji. Komputery to urządzenia elektroniczne zbudowane z elektronicznych przełączników. Na najniższych poziomach przetwarzania komputery korzystają z tych elektronicznych przełączników w celu podejmowania decyzji. Komputery reagują tylko na impulsy elektryczne. Impulsy te są rozpoznawane przez komputer jako stany "włączenia" lub "wyłączania", czyli umownie jako jedynki i zera. Ponieważ komputer nie potrafi "mówić" językiem użytkownika, trzeba nauczyć się mówić językiem komputera, czyli arytmetyki binarnej.

Komputery nie posługują się systemem dziesiętnym (o podstawie 10), jak czynią to ludzie. Urządzenia elektroniczne mają taka strukturę, że naturalny jest dla nich system binarny. Aby użyć system dziesiętny, komputery muszą dokonać konwersji. Można to porównać z osobą mówiącą dwoma językami, rodzimym i wyuczonym. Szybciej i dokładniej komunikuje się za pomocą pierwszego języka.

Czytaj więcej...

   
© Szkoła Podstawowa im. K. Miarki w Pielgrzymowicach