Artykuły

XV Wiosenne Spotkanie z Folklorem

Szczegóły

xv wiosenne spotkanie z folklorem 1 20190610 1538454822„Nic nas tak nie cieszy, nic nas tak nie cieszy jak dzisiejsze spotkanie…” – zabrzmiała tradycyjna przyśpiewka w wykonaniu zaproszonych gości i uczestników, w tym roku już XV Wiosennego Spotkania z Folklorem, które odbyło się 7 czerwca 2019 roku w naszej szkole. A powodów, by się cieszyć było wiele. Przede wszystkim z wielką radością przywitaliśmy przybyłych do szkolnej auli gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele zarządu powiatu, gminy oraz pielgrzymowickich stowarzyszeń i organizacji. Na widowni zasiedli również uczestnicy konkursu – uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Rydułtowach, Krzyżowicach, Warszowicach i Pawłowicach, liczną grupę stanowili też reprezentanci naszej szkoły.

 

Za stołem jurorów zasiedli znawcy i miłośnicy folkloru: Aneta Legierska, Bogusław Musiolik  i Agnieszka Kieloch, którzy oceniali uczestników w dwóch kategoriach konkursu: godka i pieśniczka.

 W części konkursowej znalazło się 11 monologów wykonanych w gwarze śląskiej oraz 9 pieśni wykonanych solo, w duecie lub przez zespół wokalny.

Trudne zadanie wyłonienia zwycięzców zakończyło się takim oto werdyktem jury:

W kategorii „godka”:
GRAND PRIX – Michał Sajdok SP Pielgrzymowice

I miejsce – Malwina Dziewirz SP Warszowice
II miejsce – Klaudia Zomerlik SP Pielgrzymowice
II miejsce – Weronika Kiełkowska SP Pielgrzymowice
III mejsce – Maja Łacek SP Krzyżowice
wyróżnienie – Dawid Boruta SP Pielgrzymowice
wyróżnienie – Piotr Tyka i Amelia Rusok SP Rydułtowy
wyróżnienie – Paulina Godziek SP Warszowice

W kategorii „pieśniczka”:
GRAND PRIX – Hanna Skorupka – SP Pielgrzymowice

I miejsce – Nikola Dziadek SP Pielgrzymowice
II miejsce – Natalia Otręba SP Warszowice
III miejsce – Marta i Natalia Wawrzyczek PG3 i SP Pielgrzymowice
wyróżnienie – Anna Przybyła SP Krzyżowice
wyróżnienie – Maria Swoboda i Filip Lebioda SP Pielgrzymowice
Zespoły:
I miejsce – Dziecięcy Zespół Regionalny „Pawłowice” – SP1 Pawłowice

II miejsce – Dziołszki – SP Pielgrzymowice
III miejsce – Karlusy i Frele – PG3 Pielgrzymowice

Na zakończenie części konkursowej wystąpił miejscowy Zespół Śpiewaczy „Pielgrzymowianie”, który przy akompaniamencie akordeonowym Andrzeja Caniboła wykonał kilka pieśni ludowych, a po ich występie uczestnicy spotkania zaproszenie zostali na przerwę, podczas której mogli poczęstować się kawą i śląskim kołoczem oraz  podziwiać wystawę prezentującą rękodzieła mieszkańców Pielgrzymowice. Eksponaty na tę okazję udostępnili: Maria Kiełkowska, Jan Kieloch, Gabriela Kramarska, Elżbieta Foltyn, Ryszard Foltyn, Damian Foltyn, Janina Lazar, Halina Bazgier, Marcelina Dziendziel, Hildegarda Bazgier, Lucyna Dziadek i Anna Dziadek. Bardzo wszystkim dziękujemy!
Tegoroczne Wiosenne Spotkanie z Folklorem połączyło się z piętnastoleciem współpracy z węgierską szkołą w Sendrő. Z tej też okazji gościliśmy delegację tej, składającą się z 20 dzieci i 21 osób dorosłych, z burmistrzem miasta i dyrektorem szkoły na czele. Węgierscy goście zaprezentowali się wokalnie i tanecznie podczas Festynu Rodzinnego, który odbył się w niedzielę 9 czerwca. Zostali również zaproszeni przez Wójta gminy Pawłowice pana Franciszka Dziendziela do skorzystania z toru wrotkarskiego oraz mieli możliwość zwiedzenia Urzędu Gminy.
Wieloletnią tradycją Wiosennego Spotkania z Folklorem jest przedstawienie gwarowe w wykonaniu nauczycieli. Tym razem po Śląsku zaprezentowana została bajka „O księżniczce na grochowym ziorku”. Owacje na stojąco udowodniły, że wszystkim taka wersja i humorystyczne podejście do tematu bardzo się spodobały.
W ostatniej części spotkania Wójt gminy Pan Franciszek Dziendziel oraz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Pani Brygida Baron ( współorganizator tegorocznej imprezy) wręczyli dyplomy
 i nagrody – bony podarunkowe do sklepu Empik.

Na XVI Wiosenne Spotkanie z Folklorem zapraszamy już dzisiaj. Do zobaczenia za rok!

  • xv wiosenne spotkanie z folklorem-1
  • Odsłon: 91
  • xv wiosenne spotkanie z folklorem-2
  • Odsłon: 79
  • xv wiosenne spotkanie z folklorem-3
  • Odsłon: 85
  • xv wiosenne spotkanie z folklorem-4
  • Odsłon: 79

   
© Szkoła Podstawowa im. K. Miarki w Pielgrzymowicach