Konkurs Cassini Scientist for a Day 2015
Szczegóły- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 13 listopad 2015 09:24
- Lucjan Lukaszczyk
- Odsłony: 793
W tym roku będzie miała miejsce kolejna edycja konkursu dotyczącego jednej z najważniejszych misji w historii astronautyki – Cassini-Huygens. Po raz piąty rozgrywka zostanie zrealizowana również w Polsce.
Konkurs Cassini Scientist for a Day skierowany jest dla uczniów w wieku od 10 do 18 lat włącznie i polega na napisaniu eseju, w którym autor wyjaśni, który z możliwych scenariuszy obserwacji uważa za najbardziej interesujący oraz przekona kierownictwo misji Cassini, by skierowało instrumenty sondy na jeden z celów. W tegorocznej edycji do wyboru są trzy tematy konkursu:
- Cel 1: Tetyda, Enceladus, Mimas i pierścienie Saturna
- Cel 2: Jowisz
- Cel 3: Rea i Tetyda
Oprócz powyższej klasyfikacji konkurs podzielony jest na trzy kategorie wiekowe, dlatego przewidzianych jest 9 zwycięzców na każde państwo biorące udział w wydarzeniu. Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie polskiego konkursu są Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Biuro ESERO-Polska.
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są u szkolnego koordynatora konkursu p. Anny Adamek.